U Motovunu se 16. studenog 2019. održava tradicionalni međunarodni znanstveni skup “Motovunski kolokvij”.
Suvremena istarska povijest se može razumijeti jedino poznavanjem one koja je bila prije “suvremene”. Tu priliku nudi ovaj skup stručnih osoba, koje će razgovarati detaljno o ugovorima s početka 20. Stoljeća koji su utjecali na Istru.
2 međunarodna ugovora iz 20-ih godina XX. stoljeća su odredili i postavili pravac mnogih kasnijih sporazuma i dogovora:
Prvi, kojim su definirane civilne granice između nove jugoslavenske države i Kraljevine Italije 12.11.1920. godine, (Rapalski ugovor) te na čijem je temelju određeno kanonsko uređenje.
A drugi je Lateranski ugovor iz 11.2.1929. godine kojim su uređeni pravni odnosi između Svete Stolice i Kraljevine Italije.
Kako je dio sjevernojadranskog prostora od 1920. bio u sastavu Kraljevine Italije, Lateranski ugovor primjenjivao se na tome području i imao važnost glede konkretnih pristupa izazovnim crkvenim pitanjima ne samo od strane talijanske države, nego i Svete Stolice.
Skup okuplja eminentne pravnike s područja civilnog i kanonskog prava te nekoliko povjesničara koji će analizirati te ugovore i njihove učinke na području sjevernog Jadrana (Rijeka, kvarnerski otoci, Istra).
Ovim skupom daje se doprinos ne samo poznavanju pravne povijesti Istre i sjevernog Jadrana, nego i prožimanju civilnog i kanonskog prava uslijed kojega je nakon propasti Austro-Ugarske Monarhije oblikovana teritorijalno-politička situacija na čitavom istarskom prostoru. Riječ je, ujedno, o ključnim događajima bez kojih je nemoguće razumjeti pravne, političke i diplomatske procese između Jugoslavije i Italije u razdoblju od 1947. do 1975. godine.
Skup se u subotu, 16. studenog 2019. održava u Motovunu, u Gradskoj kuli, s početkom u 9:30 sati.
Organizatori su Državni arhiv u Pazinu, Josip Turčinović, Općina Motovun i Istarska županija.
D.D.