On djeluje kao stimulans, te privremeno odgađa umor i pospanost. Kofein je alkaloid ksantina koji se nalazi u listovima, sjemenkama i plodovima biljaka, poput kave i guarane. Diuretik je a ispijanje velikih količina izazivaju dehidraciju, sličnu onoj koju uzrokuje alkohol.
Treba li nam ujutro kofein?
Možda ne. Evo prijedloga:
Izložite se prirodnom dnevnom svjetlu. Kad se probudite, pokušajte dobiti što više prirodnog dnevnog svjetla. Na primjer, otvorite prozor i pustite svjetlo u stan ili kuću.
Držite alarm dalje od sebe. Ako je vaša budilica tik uz krevet, možete je jednostavno isključiti i zaspati. Međutim, ako je alarm malo dalje od kreveta, morat ćete ustati da biste ga isključili. A kad ustanete, najteži dio je prošao.


Bez mobitela odmah ujutro!
Izbjegavajte pregledavanje društvenih mreža. Koliko god bilo primamljivo, pregledavanje društvenih medija može poremetiti rad mozga i natjerati tijelo da preskoči važne faze budnosti i dovesti vas ravno u delta fazu (stanje dubokog sna). Također može izazvati stresne reakcije ako počnete odgovarati na poruke ili čitati nešto negativno. Zato bez mobitela prvih sat vremena!
Pripremite odjeću za vježbanje i trenirajte. Vježba će vas najviše razbuditi i potaknuti lučenje adrenalina i hormona sreće. No, odjeću za vježbanje možete pripremiti večer prije, a kad ustanete kako biste isključili alarm, odmah je odjenite.
Držite se redovnog rasporeda. Ako možete, najbolje je pokušati uspostaviti pravilan ritam spavanja. Kad u tome uspijete, bit će lakše ustati ujutro.
Možete li bez kofeina?
Pokušajte!
M.S.