«LEONARDO DA VINCI» možda nije znao gdje je BUJE ali…
“Leonardo da Vinci” potrebbe non sapere dove si
trova Buie, ma…
Leonardo da Vinci možda nije znao gdje je Buje, ali njegovi stanovnici su u znak zahvalnosti prema genijalcu svoju srednju talijansku školu nazvali po njemu. To je Istra.
Leonardo da Vinci potrebbe non sapere dove si trova Buie, ma i suoi abitanti hanno chiamato il suo liceo italiano un nome dopo di lui in segno di gratitudine per il genio. Questa è l’Istria.
ISTRA – ISTRIA je višeetnička, višekulturna i višejezična zajednica u kojoj se priznaje i štiti slobodno izjašnjavanje građana i čuva dostojanstvo pojedinca, područje gdje svaki građanin ili zajednica uživa puno pravo izražavanja, poštovanja, osiguranja i razvoja društvene, etničke, vjerske, kulturne, političke i jezične slobode i samosvijesti, područje u kojem građani koji pripadaju različitim društvenim, etničkim i vjerskim zajednicama imaju pravo sudjelovati u regionalnim i lokalnim poslovima, područje je koje poštujući jedinstvo i nedjeljivost Republike Hrvatske, Republike Slovenije i Republike Italije i nepovredivost međusobnih granica teži i raduje se Schengenskoj Europi.
ISTRIA – ISTRIA è una comunità multietnica, multiculturale e multilingue in cui la libera espressione dei cittadini è riconosciuta e protetta e la dignità delle persone è preservata.
Danas se u Istri mladi školuju na hrvatskom, talijanskom i slovenskom jeziku. S obzirom na turističku orijentiranost građana, korisno je poznavanje minimalno još dva jezika a poslijednje vrijeme i tri jezika što su informatičkim pogledom Engleski jezik, a tradicionalnim pogledom Talijanski i Njemački.
U ovom tekstu ćemo malo predstaviti Buje – Buie.
Nakon 1200. godine mnogi gradovi u Istri podaju se Veneciji. Buje je međutim bilo odano Akvilejskoj crkvi. Tek 1412. nakon osvajačkog pohoda Mlečana, Buje potpisuju čin predaje. U znak odmazde srušene su zidine i utvrde grada, te bujski zvonik.
Nakon pada Mletačke republike Buje je kratko pod francuskom vlasti i u Austro-Ugarskoj monarhiji koja je sagradila željeznički kolodvor koji i danas postoji a u njemu je smješten vatrogasni dom. Nakon okončanja Prvog svjetskog rata Istra i Buje su pod talijanskom upravom. Tijekom II. svj. rata u Istri je aktivan antifašistički pokret otpora, te ona nakon rata biva oslobođena od talijanske fašističke vlasti a Buje završava u slobodnoj zoni Trsta koja je bila djelomično pod kontrolom saveznika (UK i SAD-a), a dijelom jugoslavenske Titove vojske. Njegov status je uređen tek 1954. godine kada je dogovoreno da će sjeverni dio Teritorija, Trst i okolica, pripasti Italiji, a južni dio Jugoslaviji, odnosno kasnije njenim raspadom, Kopar Sloveniji, a gradovi Umag, Buje i Novigrad, Republici Hrvatskoj.
U Jugoslaviji je Buje bilo obrazovni i administrativni centar sjeverozapadne Istre, nakon demokratskih promjena Bujština je 1993. godine raspodijeljena na Grad Buje, Općinu Brtonigla, Općinu Grožnjan,Grad Novigrad, Općinu Oprtalj i Grad Umag.
Najviša točka je na 223 metra nadmorske visine, ima oko 3.000 stanovnika, za vrijeme hladnog rata u gradu je djelovala trvtka Digitron koja se proslavila montažom i ugradnjom elektroničkih sklopova kupljenih u zapadnoj Europi, i prodajom tako sklopljenih u istočnoj Europi pod markom Yusa, odnosno made in Yugoslavia jer na istoku je za zapadne proizvode bio embargo. Još i danas građani govore za đepna računala, „digitron“.
Buje ima već od vrtića dvojezični sustav obrazovanja pa sve do mature. Scuola Materna Italiana “Fregola” Buie, Dječji vrtić Buje, osnovna škola Mate Balota Buje, Scuola Elementare Italiana “Edmondo De Amicis” Buie, Srednja škola Vladimir Gortan Buje, Srednja talijanska škola «Leonardo da Vinci» Buje osnovana je 1969. godine, za potrebe nastavka srednjoškolskog obrazovanja za pripadnike talijanske nacionalne zajednice i tu je još Gospodarska škola Buje. Mnogi veći gradovi ne mogu se pohvaliti takvom obrazovnom raznolikošću mogućnosti i izbora. Buje-Buie ima i talijanski Konzulat a i Sud je sa zemljišno knjižnim odjelom za cijelu bujštinu ostao tu.
Buje- Buie je poseban grad i po dvije okom vidljive crkve koje se nalaze neobično jedna blizu druge. Jedna je Marije Milosrdnice a druga Sv. Servola.
Ernesto José Vidal je iz Buja – Buia, vrhunski nogometaš, osvajač svjetskog zlata u nogometu s reprezentacijom Urugvaja 1950. g.
Buje – Buie ima svoju jedinstvenu feštu od grožđa, trećeg vikenda u rujnu. To je sasvim opravdano jer je to snažan vinogradarski kraj možda najboljih istarskih vinara. A to je već neka druga priča.
Buje - Buie ha una sua festa dell'uva unica il terzo fine settimana di settembre. Ciò è abbastanza giustificato perché è una forte regione vinicola forse dei migliori viticoltori istriani. E questa è un'altra storia.
M.S.