Topografske karte Savudrijske Vale – Piranskog Zaljeva i okolice golicaju pažnju stručnjaka, nekih agencija ali i maštu nekih istražitelja.
Još iz hladnog rata sjevero-zapadna istarska lokacija je osim što je bila “tvrda” granica novih svjetova, bila pod istragom nuklearnih sila. Američke i Sovjetske topografske karte toga dijela Istre, međusobno se razlikuju tek u dva detalja. U sovjetskim i američkim kartama su ucrtani svi dalekovodi, a u američkim su kamenolomi i to precizno numerirani. Toga u bivšim jugoslavenskim, današnjim hrvatskim i slovenskim kartama nema.
Amerikanci i Sovjeti ucrtali su dalekovode na karte zbog vojnih helikoptera, niskoletećih borbenih aviona i dronova koji su glavno sredstvo svih njihovih borbenih djelovanja, i na taj način su markirali odnosno otklanjali potencijalne smetnje i rizike “ako zatreba”.
Numeracija svih kamenoloma u kraškim područjima svijeta sračunata je na lakše pribavljanje podataka o nalazištima strateških sirovina kao što su uran, torij i berilij. A topografska karta Savudrijske Vale-Piranskog zaljeva pokazuje da su kamenolomi samo na njegovoj lijevoj obali gdje je na uzorcima obavljena geokemijska i geofizikalna analiza, nakon čega su numerirani.
Na geološkoj karti Europe gdje su ucrtana sva naftna, plinska polja i geološke provincije, navodi se provincija -Po Basin 4060- koja prestaje kod rta Savudrije, a istočno i sjeveroistočno od rta nema evidencije o nafti i plinu.
Uz zapadnu obalu Istre,te u zapadnoj i južnoj Istri po američkim podacima, nalaze se milijuni barela neotkrivene nafte i milijarde kubika plina.
Ili precizno:
F 95-minimalno 39 milijuna barela nafte, 6,600 milijardi kubičnih fita plina i minimalno 21 milijun barela tekućeg plina;
F05-maksimalno 916 milijuna barela nafte,maksimalno 33,466 milijardi kubičnih fita plina te maksimalno 308 milijuna barela tekućeg plina;
MEAN (geo.sredina) – 360 milijuna barela nafte,17.904 milijarde kubičnih fita plina i 122 milijuna barela tekućeg plina.
Polovica navedenih količina,osobito plina, nalazi se u akvatoriju Umaga i Savudrije!
Na američkim kartama u predjelu Savudrije
ucrtana su dva plinska polja fiktivno imenovana kao “Neptune” i “Mercury”. Ova
američka geološka studija je napravljena 1989. godine. Danas, nakon 30 godina, kada je Istra okrenuta turizmu, trgovini i kada se svi nekako pripremamo na “nefosilna” goriva ovi podaci možda nisu toliko važni i snažni ili možda jesu??? |
IZDVOJENO:
Piranski zaljev je predmet zanimanja Talijana, još od 1838.-1839.g. kada su planirali gradnju željezničke pruge od Trsta do Pule.Talijanski i Austrijski Inženjeri i geolozi su otkrili na tom prostoru kvalitetan građevinski kamen koji su koristili za gradnju tršćanske i koparske luke.Ali su vidjeli da na tom prostoru ima još kvalitetnih sirovima osim kamena…
D.D.