Danas je to ustanova Instituta »Ruđer Bošković« iz Zagreba. Osnovana je 1891. godine kao podružnica Berlinskog akvarija, sa ciljem opskrbe živim materijalom i morskom vodom na lokaciji tadašnje Station des Berliner Aquariums u kojoj je bilo nekoliko prostorija namijenjenih znanstvenim istraživanjima.
1900. godine zgrada se proširuje i uređen je manji botanički vrt autohtonoga bilja. Laboratoriji novonazvane Zoologische Station Rovigno opskrbljeni su najsuvremenijim instalacijama i opremom za klasična biološka istraživanja.
1909. i 1911. obavljena su prva sustavna istraživanja planktona na Jadranu i izgrađen je novi istraživački brod Albatross i podmornica Loligo a tijekom prvog svjetskog rata stanica je bila zatvorena.
Nakon rata u ustanovi nazvanoj Stazione zoologica di Rovigno d’Istria i poslije Istituto di biologia marina per l’Adriatico istaknuli su se na suzbijanju malarije u Istri.
1931. ugovorena je zajednička uprava njemačke Kaiser-Wilhelm Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften i talijanske Reale Comitato talassografico italiano, Institut opet mijenja ime i nazvan je Deutsch-italienisches Institut für Meeresbiologie zu Rovigno i Istituto italo-germanico di biologia marina di Rovigno d’Istria.
Njemačkim ravnateljem imenovan je prof. A. Steuer, a talijanskim M. Sella. (gospodin Sella se proslavio što je podno Motovuna oko Livada sa prijateljem iz Toscane i njegovim psom lovio tartufe i nekako je on označio početak „lova i utrke koja još danas traje“ u zoni tartufa.)
1932. ustanova objavljuje znanstvena glasila Thalassia i Note-Notizen.
Potkraj drugog svjetskog rata institut je opet zatvoren, znanstvena oprema i knjižni inventar odneseni su u Italiju, te manjim dijelom u Njemačku, a zgrada opljačkana.
1948. opet novo ime, Institut za ribarstvenu biologiju splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo, a 1952. preuzima ga JAZU i postaje Institut za biologiju mora JAZU.
1956. ustanova objavljuje znanstveno glasilo Thalassia Jugoslavica.
1962. uređen je Laboratorij za morsku radiobiologiju Instituta »Ruđer Bošković«. Taj institut i JAZU ugovorili su zajedničku upravu ustanovom, koja 1969. postaje sastavnim dijelom Instituta »Ruđer Bošković« i preimenovana je u današnje ime Centar za istraživanje mora.
U Centru je uposleno pedesetak znanstvenika koji su usmjereni na utvrđivanje stanja i praćenje promjena u ekosustavima sjevernog Jadrana, biološke raznolikosti, praćenje onečišćenje mora i pojave eutrofikacije.
Centar danas raspolaže moderno opremljenim istraživačkim brodom Vila Velebita, motornim čamcima Burin i Triton, knjižnicom sa približno 20.000 jedinica, bankom osnovnih oceanografskih podataka u nizu od 1969.godine, zoološkom dokumentacijskom zbirkom od 1.100 vrsta jadranskih beskralješnjaka i riba te herbarijem s približno 400 vrsta morskih alga i cvjetnica.
To ima Rovinj, na ponos Istre, Hrvatske ali i Europe.
D.D.