Na traktoru nema više sjedala, klimatizirana kabina je nepotrebna. Može raditi non stop.
Posluga u sobi je bez konobara. Iz hotela odlazite bez recepcije. Auto vam je opran jer ste „kliknuli“.
Lijepe kosilice trave na kojima su nekada sjedili vrtlari su povijest. One sada same kose.
Ribarica je otišla do „pošte“, pustila mrežu, digla je kasnije i vratila se. Na njoj nema ribara. Ribar je na rivi.
Automobil Vas sam vozi do odredišta.
Ovo nije priča iz budućnosti. Ovo je puna implementacija 5G mreže !
Poljoprivrednici će imati traktore koji će sami voziti, hoteljeri će imati nužno educirano osoblje jer ostalo radi stroj, vrtlari će gledati kako kosilice same kose, ribari će „čekati“ da se njihov brod vrati i popnu se na njega pogledati ulov. Automobili već sada sami voze, a sa kompletnim 5G mi smo samo putnici.
Tvrtke će imati svoje alate bezžično spojene. Tko se sjeća parnog stroja prošlog stoljeća? Tko se sjeća tvorničkih strojeva umreženih kabelima? Tko se sjeća mirisa benzina? U tvorničkom objektu će se nalaziti autonomna flota vozila precizno usklađenih sa proizvodnjom, robom, zamjenskim dijelovima ili gotovim proizvodima i prenositi će teret naprijed i natrag između dostavnih rampi, tvorničkih hala, skladišta a i dijelova naselja.
Tvornički objekti zahvaljujući 5G standardu mobilne telefonije omogućuju prijenos podataka na milijun uređaja interneta stvari po kvadratnom kilometru, senzori mjere sve od temperature i protoka do autonomnih mobilnih robota i odmah se obrađuje. 5G dopušta brzinu reakcije u donjem rasponu milisekundi, recimo kada kamere prepoznaju strano tijelo na pokretnoj traci te se robotska ruka trenutno mora postaviti u stanje mirovanja. Osim toga, širokopojasnost može prvi put doista iskoristiti potencijal, što označava novu razinu u interakciji između čovjeka i stroja. Znate li kakvo je to tržište? Ogromno je mala riječ. Bolje se izraziti riječju, neograničeno. Pa i za izvan našeg sustava.
2025. godine 15 % mobilnih mreža diljem svijeta bit će povezano na 5G. 160 milijardi američkih dolara će se ulagati godišnje u 5G-mreže. 5G će prema prognozama u nadolazećih 15 godina svjetskom gospodarstvu trebao priskrbiti 2 bilijuna Eura posebno uz poticaje proizvodne industrije i javnih komunalnih poduzeća.
Sada nekakva opća tehnologija i dalje nije posvuda dostupna. Iako je međunarodno tijelo za mobilne mreže 3GPP krajem 2018. objavilo standarde 5G-sastavnica za komercijalne mobilne mreže, još uvijek nedostaju posebni zahtjevi industrijskog 5G-standarda, no oni bi trebali uslijediti do kraja ožujka 2020.
U Njemačkoj je već sada uspješno rezerviran 100-megahercni pojas između 3,7 i 3,8 gigaherca koji je moguće upotrebljavati isključivo za lokalne mreže u industrijskim aktivnostima. Nijemci. Zato su uvijek prvi. Njima je važno je da industrijski 5G ostvari i međunarodni značaj. Jer tek tada će tehnologije koje se temelje na 5G-u moći biti korištene u industriji diljem svijeta, a ta industrijska grana onda može odgovarajuće procvjetati.
Ništa bez Sjedinjenih država i Kine. Oni intenzivno rade na uvođenju 5G. Imaju i prijepore jer se stječe dojam da su Kinezi malo odmaknuli više u razvoju tih tehnologija što „Amerima“ predstavnicima slobodnog svijeta nije baš po volji.
Veliku ulogu 5G mreža će odigrati u daljnjem razvoju autonomnih automobila pa mnogi s nestrpljenjem očekuju njezino uvođenje. U početku će 5G mreža biti rezervirana za uređaje višeg cjenovnog razreda, a kasnije će se taj spektar podržanih uređaja znatno proširiti. Iako će Hrvatska u 5G vrijeme zakoračiti već krajem 2020. godine, valja naglasiti kako će se 5G najprije implementirati u većim gradovima i razvijenijim mjestima, dok će se za čitavu pokrivenost Hrvatske trebati pričekati 7 i više godina.
Prva 1G mreža u rad puštena još davnih osamdesetih godina, odnosno nedugo nakon 1980. godine. Bila je to prva mobilna mreža i vjerojatno tada nitko nije mogao predvidjeti koliko će mobilne mreže napredovati s godinama. Prva generacija mobilnih mreža u Hrvatskoj i Sloveniji u rad je puštena 1989. godine, a koristila je tehnologiju NMT. Početkom 90-ih u svijetu se pojavila i nova generacija kojoj je nadjenuto ime 2G, odnosno GSM. Ova je generacija donijela mnoštvo novosti u svijet mobilnih mreža. Hrvatska je uvođenje te 2G mreže odradila tek od 1996. godine. Sedam godina trebalo je da 2G standard počne zamjenjivati 3G mreža. Službeno je 3G mreža s radom krenula 2001. godine, no većina zemalja kasnila je s uvođenjem tih mreža. 4G mreža je sve već postojeće ubrzala.
5G mreža će omogućiti povezivanju oko 100 milijardi uređaja do 2025. godine na Internet. To uključuje osim pametnih telefona i dronove, samostalne i autonomne automobile, pametne hladnjake, TV uređaje i ostale kućne uređaje. Kako bi se ti uređaji mogli biti bežično u interakciji na istoj frekvenciji i istom području, bez obzira na različite sustave, potrebne su veće brzine prijenosa podataka, širi frekvencijski pojas i smanjenje latencije. Latencija je vrijeme odziva prije nego se uređaj može spojiti, bez obzira na propusnost i važna je za sve uređaje koji moraju brzo reagirati. To 5G riješava.
Našim istarskim poljoprivrednicima, turističkim djelatnicima i ostalima će preostati samo da kupe „nove“ uređaje, nazovu programera, kažu mu želje i uređaj će raditi točno kako treba. Po noći još bolje, jer je hladnije a po danu ćemo se šetati da vidimo što je napravljeno. Pa ćemo tako za desetak godina po našim vinogradima, oranicama, moru a i zraku po noći čuti zujanje strojeva kojima ni svjetla neće trebati jer stroj zna kuda ide.
A mi ? Kuda mi idemo?
R.M.