Španjolac mora bivšoj supruzi platiti odštetu zbog prikrivanja homoseksualnosti. Ako ste u heteroseksualnom braku a prikrivate homoseksualnost, možete doživjeti pravne neugodnosti i skupo platiti.
Ako ste u heteroseksualnom braku , a imate homoseksualnog partnera, imate veliki pravni problem! Europa Vam sudi po zakonu iz 19. Stoljeća!
U VALENCIJI, u Španjolskoj je Javier Vilalta, proglašen krivim a odluku suda ocijenio je opasnim presedanom i užasnom te najavio žalbu. Tijekom suđenja predstavio se kao biseksualac i priznao da je prije vjenčanja imao i istospolne veze.
Vilalta je uvjeravao šanjolske novine El Mundo da nikada nije prevario suprugu. “Bio sam zaljubljen kad sam je oženio”, uvjeravao je. Razvod braka 2011. dogodio se prijateljski, a suprugova seksualna orijentacija nije imala ulogu. Vilalta je ostao u kontaktu s bivšom suprugom, a također ju je predstavio novom partneru, kojeg je bivša supruga opisala kao vrlo prijateljskog. Poziv na sud, i Građanska parnica iznenadila ga je, dodao je u izjavama za španjolske medije.


Španjolska udruga FELGBT kritizirala je odluku. Uvjereni su da je ovo opasna odluka koja bi mogla poslužiti kao presedan za slična suđenja. Predsjednik udruge Uge Sangil objasnio je da je seksualna orijentacija te osobe stavljena na optuženičku klupu, što je protuustavno.
Zamjenica šefa regije Valencije Monica Oltra i tužitelj također su bili kritični prema odluci. U svojoj se odluci sudac oslanjao na građanski zakon iz 1889. godine koji predviđa poništenje braka ako je nastao kao rezultat prijevare. Prema njezinim riječima, Vilalta je namjerno prikrivao svoju homoseksualnost, iako s njom nije želio učiniti ništa loše. Osuđen je.
redakcija IstraGram.hr
Slovenski:
Španec mora zaradi prikrivanja homoseksualnosti plačati odškodnino bivši ženi.
Za krivega spoznani odvetnik Javier Vilalta je odločitev sodišča označil za grozovito in napovedal pritožbo. Med sojenjem se je sicer predstavljal kot biseksualec in je priznal, da je imel pred poroko tudi istospolne zveze. Vilalta je za časnik El Mundo zagotovil, da ni svoje žene nikoli prevaral. “Bil sem zaljubljen, ko sem se poročil z njo,” je zagotovil. Ločitev leta 2011 se je zgodila sporazumno, spolna usmerjenost moža pa pri tem ni igrala vloge.
Vilalta je s svojo bivšo ženo ostal v stiku in ji predstavil tudi novega partnerja, ki ga je označila za zelo prijaznega. Civilna tožba ga je tako zelo presenetila, je še dejal v izjavah za španske medije. Špansko združenje FELGBT je bilo kritično do odločitve. Prepričani so, da gre za nevarno odločitev, ki bi lahko služila kot presedan za podobna sojenja.
Predsednica združenja Uge Sangil je pojasnila, da so spolno usmerjenost osebe dali na zatožno klop, kar je protiustavno. Do odločitve sta bila kritična tudi namestnica vodje regije Valencia Monica Oltra in tožilec. Sodnica se je pri svoji odločitvi zanašala na civilno pravo iz leta 1889, ki predvideva razveljavitev poroke, če je ta nastala zaradi prevare. Po njenem je Vilalta namenoma prikrival svojo homoseksualnost, četudi ni želel s tem nič slabega.
redakcija IstraGram.hr