Pravilnik o zaštiti uređaja i strojeva od buke regulira vremenska razdoblja za uporabu različitih vrtnih alata, kao što su trimeri za travnjak, puhala za lišće i motorne pile.
Obično kosilicu koristimo ujutro, poslijepodne ili navečer jer kroz dan je toplo. I to naravno vikendom kad imamo vremena.
Istra toga pravilnika nema a tko kosi u krivo vrijeme u Njemačkoj, dobiva visoke kazne!
U Njemačkoj je do 2002. godine bio na snazi takozvani “Pravilnik o buci kosilica”, koji je propisivao da se benzinski motorni uređaji smiju koristiti samo radnim danom od 7 do 19 sati. Od 2002. godine u cijeloj Njemačkoj je na snazi “Pravilnik o zaštiti od buke uređaja i strojeva”.
U njemu su propisana vremenska razdoblja za upotrebu različitih vrtnih alata kao što su trimeri za travnjak, puhala za lišće i motorne pile
Za kosilice vrijedi sljedeće:
-košnja nedjeljom i državnim praznicima strogo je zabranjena u svim stambenim područjima.
Ipak, njemački zakonodavac je ostavio prostor gradovima i općinama da imaju pravo lokalno odrediti kada je dopuštena kosidba.
Košnja od 7 do 20 sati
Kući smijete kositi travnjak radnim danom između 7 i 20 sati, no za električne, bežične i benzinske kosilice vrijede drukčija pravila. Podrazumijeva se da je korištenje tihih, ručnih kosilica dopušteno tijekom cijelog dana, dok je drugačija situacija kod kosilica s motorima s unutarnjim izgaranjem, čija razina buke prelazi 88 decibela. Rad s ovakvim kosilicama dopušten je samo radnim danima između 9 i 13 sati i između 15 i 17 sati. Ako koristite bučne motorne kosilice, svakako se trebate pridržavati podnevnog odmora između 13 i 15 sati kako biste izbjegli nesuglasice sa susjedima.
Tiši uređaji s električnim napajanjem koji su nagrađeni Eko-oznakom mogu se koristiti od ponedjeljka do subote od 7 do 20 sati. Isto se odnosi i na automatske robote za kosidbu.
Kazne od 50.000 eura!
Tko god ometa podnevni ili blagdanski odmor, biti će kažnjen! Još je veća kazna ako se ne pridržavate kućnog reda u večernjim i noćnim satima. Kršenje može rezultirati kaznom čak do 50.000 eura u nekim općinama.
Za sada, možete spavati mirnim “istrijanskim” snom jer to vrijedi samo u Njemačkoj.
M.S.